sayfa iconMURADİYE

MURADİYE TARİHİ

 Muradiye, Cumhuriyet ilanına kadar Kandahar ve Bargiri adıyla iki yerleşim birim olarak anılırken; Cumhuriyet sonrası birleşerek Muradiye adını almıştır. 1914 tarihinden bugüne kadar ilçelik vasfını devam ettirmektedir. Yüzölçümü 1087 km²'dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1700 metredir. İl merkezine uzaklığı 82 km .'dir. 2 belediye, 9 mahalle, 39 köy ve 11 mezra olmak üzere 61 yerleşim birimi vardır. Hayvancılık, son dönemlerde yapılan pancar ekimi önemli yer tutar. Muradiye Bend-i Mahi şelalesi ilçenin en önemli doğal zenginliğidir.COĞRAFİ KONUMU : 

      Muradiye İlçesi Doğu Anadolu Bölgesinin doğusunda Van İlinin Kuzey Doğusunda dağlık ve kısmen ovalık bir coğrafi yapıya sahiptir. İlçe 1326 (1912) yılında kurulmuştur. İlçenin Güney Doğusunda Özalp İlçesi, Doğusunda İran İslam Cumhuriyeti, Kuzeyinde Çaldıran İlçesi, Batısında ise Erciş İlçesi ile komşu bulunmaktadır. Van İl Merkezine uzaklığı 86 Km . olup, yüzölçümü yaklaşık 1100 Km .2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1705 m .dir. arazi yapısı genel olarak engebelidir. Muradiye ve Akbulak ovalık yapıya sahip kesimlerdir.Muradiye İlçesi yüksek dağlarla çevrilmiş; Beşparmak, Pirreşit ve Pete dağları sönmüş volkanik dağlardır. İlçenin en önemli suyu, İlçeyi bir baştan, öbür başa bölen 70 Km . uzunluğunda Muradiye ovasını sulayan bendimahi çayı ve buna bağlı irili ufaklı kolları ile Van Gölü'ne dökülen karasu çayıdır.İlçe volkanik bir yapıya sahip olup, birinci derecede deprem kuşağı üzerindedir. İlçenin iklimi serttir. Isı kış mevsiminde sıfırın çok altına düşmektedir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ısı-21 dereceye kadar düşer. Sürekli kuzeyden güneye doğru "Gönderme" adı verilen soğuk ve şiddetli bir rüzgar eser. Yaz aylarında sıcaklık ise 36 dereceye kadar yükselir. ilçede yıllık ortalama sıcaklık 110. ortalama yağış 21 mm . Ortalama nisbi nem 33 mb. Yıllık ortalama don geçen günlerin sayısı 150'dir.GECİM KAYNAĞI :

       İlçe halkının geçim kaynağı başta hayvancılık ve tarla tarımıdır. Tarım ürünleri başında buğday, yonca ve şeker pancarı gelir. Son birkaç yıl içinde meyve bahçeciliği hızla artmakta, sebze yetiştirilmesine büyük özen gösterilmektedir, (özellikle domates, kavun ve karpuz) Turizm geliri yok denecek kadar azdır. En güzel mesire yeri İlçenin kuzey batısında bulunan ve İlçeye 8 km. uzaklıkta olan "Muradiye Şelalesi" dir. EĞİTİM DURUMU :

      Yukarıda ifade edildiği gibi İlçeye bağlı 1 belde, 40 Köy ve 11 mezra olmak üzere 52 yerleşim birimi bulunmaktadır. Mevcut yerleşim birimlerinde okullaşma durumu şöyledir; 7'si merkezde, 3'ü Ünseli Beldesinde, 40 köy ve 11 mezrada olmak üzere 47 tane İlköğretim Okulu,Merkezde Çok Programlı Lise, Ünseli Beldesinde ise Alpaslan Anadolu Öğretmen Lisesi mevcuttur. Bütün köylerimizde öğretmenlerimizin barınacağı lojman bulunmakta, hatta kalabalık olan köylerimizde ise lojman sayısı 4'e kadar çıkmaktadır. Eski lojmanlarımız tamamıyla onarımda geçirilerek öğretmenlerin içinde huzurla oturulabilir duruma getirmişlerdir.

Her yıl eğitim-Öğretim yılı başlamadan önce bütün okullarımız büyük onarıma ihtiyaç duyulanlar büyük onarımdan diğer tüm okullarımız küçük onarımdan geçirilir. Özellikle son yıllarda okullarımızın kurulması ve ağaçlandırılması için okul etraflarına ihata duvarı çekilmiş ve okullarımıza ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştırMURADİYE ŞELALESİ


Bend-i Mahi Üzerinde Görkemli Şelale Muradiye Şelalesi, Muradiye ilçe sınırlarında yer alır. Van lmerkezine 80 km uzaklıktadır. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Tendürek Dağı’ndan beslenen Bend-iMahi çayı üzerindedir. Şelalenin yüksekliği 50 metredir.


Her Mevsim Ayrı Manzara bir şelale için çok da yüksek sayılmayan Muradiye, bend-i mahi çayının kuvvetli akış gücünden dolayı görkemli bir manzara sunar. Muradiye Şelale, sadece görüntüsü ile değil çevresini güzelleştiren tabiatıyla da görülmeye değerdir. Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünür. bahar aylarında rengârenk çiçekler Muradiye Şelalesi’nin güzelliğine güzellik katar. Kış aylarında ise donan şelale suları buzdan kristallere dönüşür. Doğanın Yaptığı Bir Beste Muradiye Şelalesini dinlemek insana eşsiz duygular yaşatır. Doğanın yaptığı her beste gibi insana huzur verir. Özellikle yaz aylarında giderseniz, şelalenin altına iner inmez doğal bir beste ve müthiş bir serinlik sizi karşılayacaktır. Muradiye Şelalesi kamp yapmak için de ideal bir mekândır.

SOSYAL MEDYA'DA TAKİP ET

E-BÜLTEN Güncel duyurulardan ve gelişmelerden
haberdar olmak için kayıt olun.

Yenişehir Mah. 113. Sok. No:2 Muradiye / VAN
0432 451 20 16

Copyright © 2018 Muradiye Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır
jdbf